apex clinic apex clinic apex clinic

0532 064 13 41
info@apexclinic.com.tr
Şişli/İstanbul

Yerçekimi etkisinin yanı sıra ciltte hücre üretimi ve savunma durumu zaman içerisinde azalmaktadır. Gülerken, konuşurken, kızarken, sevinirken yüzümüzde oluşan mimikler zaman içerisinde kırışıklık ve çizgilere neden olmaktadır. Mimiklerin oluşturduğu çizgilerin yanı sıra yaşlanma ile birlikte gözkapağı derisinde düşme görülmektedir. Bu sorunların giderilmesinde plastik cerrahlar tarafından Apex Clinic olarak hastanemizde botoks işlemi uygulanmaktadır.

Yüz bölgesinde alın, kaş, göz, dudak, boyun, burun kenarları, burun ucu gibi alanlarda oluşan kırışıklık ve çizgileri gidermek amacı ile uygulanan botoks colustridium, botulinium adlı bir bakteriden üretilen bir toksindir. Botoks işlemi aynı zamanda şaşılık, migren, mesane hastalıklarının tedavisinde de uygulandığı gibi; koltuk altı, avuç içleri, ayaklar, diz ve kol eklemlerinin katlandığı yerlerde ve alın gibi bölgelerde aşırı terleme problemini çözümlemek için de uygulanan tedavi yöntemidir.

Botoks, ince iğne ucu olan küçük enjektörler ile deri altına uygulanmaktadır. Uygulama derinin dermis tabakasına yapılmaktadır. Böylece sorunun oluştuğu deri tabakasında direk bir etki sağlanmaktadır. Botoks işlemi uygulanmadan önce uygulanacak alanlar işaretlenir, uygulama yapılacak bölgeye ağrıyı azaltıcı kremler sürülmektedir.

Botoks, hamile ve emziren annelerin dışında kırışıklığı olan, gençlik yaşını doldurmuş, alerjik enfeksiyonel sıkıntısı olmayan, kanser gibi ağır hastalığı olmayan kişilere uygulanmaktadır.
Botoks kalıcı bir işlem olmayıp, söz konusu etken maddenin işlevini yitirmeye başlaması ile yavaş yavaş işlem öncesi görünüme geri dönüş olmaktadır. Botoks işleminin kalıcılığı hastanın kişisel durumuna göre değişmekte olup, kalıcılık süresi 4- 6 ay arasında değişmektedir. Botoks etkisi enjeksiyonu takiben 3-5 gün içinde tam olarak ortaya çıkar.

Uygulamadan sonra bir hafta içerisinde hastanemizde yapılan kontrolden sonra duruma göre ek dozlar uygulanabilir.
Botoks uygulamasından sonra güneş koruyucu krem kullanılmamalı, cildi 1 gün boyunca darbelerden korumalı ve ovuşturmamalıdır. Botoks işleminden sonra 4 saat boyunca yatılmamalı, uygulamadan sonraki 2 gün boyunca baş aşağı işler yapılmamalı, sıcak su ile duş alınmamalı ve yüz üstü yatılmamalıdır. Botoks işleminden sonra makyaj yapabilir, yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Botoks işlemi sonrası görülebilecek geçici şişlik, kızarıklık, morarma gibi durumlarda buz tatbiki ile hissedilen ağrı ve rahatsızlık azaltılabilir. Botoks işlemi sonrası erken dönem sorunlar olarak adlandırılan, nadir de olsa kanama, yağ embolisi, organ yaralanmaları görülebilir. Botoks işlemi sonrası asimetri, deride dalgalanma, çökme ve estetik sorunlar nadir olarak görülse de uzun dönem sorunlardır.

Whatsapp