Blefaroplasti (Göz Kapağı Cerrahisi)

Blefaroplasti

Blefaroplasti

Plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir? Sorusunun yanıtını almanızı sağlıyoruz. Göz kapaklarının alt ve üst kısımlarında oluşan sarkmaların giderilmesi için fazla kas dokularının alınmasına olanak verilmektedir. Yaş aldıkça meydana gelen cilt sarkmalarından kaynaklı olarak göz kapaklarında torbalanma meydana gelmektedir. Ayrıca kırışıklıkların oluşması, gevşemeler ve bollaşma gibi şikayetleri yaşayan kişilerin Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) yöntemine başvurdukları görülmektedir.

Göz Kapağı Sorunlarının Belirtileri Nelerdir?

Güneş ışınlarına fazla maruz kalan kişilerde, düzensiz uyku nedeniyle veya aşırı alkol, sigara gibi zararlıların tüketiminden kaynaklı olarak hızlanan göz altı torbalanması, kırışıklıklar ve sarkmalardan kurtulmak istediğinizde Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) işlemlerine başvurabilirsiniz. Elastik bir yapıda olan cildin, yaşlanmadan kaynaklı olarak bu özelliğini kaybetmesiyle derilerin göz çevresinde birikmekte olduğu görülmektedir. Alt ve üst göz kapaklarında görülen bazı belirtiler bu sorunlara işaret etmektedir. İşte göz kapağı sorunlarının bazı belirtileri şu şekildedir:

  • Göz altlarında renk değişimi, kararma ve torbalanma,
  • Üst göz kapağında düşüklüğün görülmesi,
  • Göz kapağında kırışmalar ve sarkmalar,
  • Göz çevresinde kaz ayağı çizgilerinin oluşması,
  • Yüz ifadenizin yorgun görünmesi şeklindedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) İçin Uygun Yaş Aralığı

Bazı durumlarda bu şikayetlerin görme sorunlarına yol açabilecek kadar yüksek seviyelere ulaştıkları görülmektedir. Bu nedenle de mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinden, şartlarınızın uygun olup olmadığını değerlendirebilecek uzmanlarla görüşmeniz önerilmektedir. Üst veya alt göz kapağına uygulanabilecek olan yöntemler istenirse her ikisine birden yapılmaktadır. Bu yöntemler için uygun yaş aralığının 35 üstü olduğunu belirtebiliriz. Daha alt yaşlarda olan kişiler için de uygulanabilen Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) yaşlılık belirtilerine göre yapılmaktadır. Etkisini yaklaşık 7-8 sene sürdürmekte olan yöntemler sayesinde canlı ve dinamik bir görünümü elde etmenize olanak verilecektir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında yaralarınızın hızla iyileşmesi için birtakım alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) ameliyatı öncesinde 15 günlük süreci iyi değerlendirmeli ve hiçbir ilaç kullanmamalısınız. Bitkisel takviye edici ürünleri kullanmamanız konusunda uyaracak olan uzman doktorlarınızın tavsiyesine uygun adımları atmalısınız. Ameliyatın ardından meydana gelebilecek olan ışık hassasiyetine, çift görme sorunlarına, şişlik ve morarmalara karşı temkinli olmalısınız. Birkaç günlük süreçte yaşayabileceğiniz ağrıların ve rahatsızlık hissinin geçici olduğunu unutmamalısınız. Her saat uygulayacağınız buz paketleri sayesinde iyileşme hızını artırabilirrsiniz.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Riskleri Var Mı?

Nadir olarak görülen bazı risklerden söz etmek mümkündür. Hemen müdahale gerektiren kanamalar, birkaç günlük süreçte geçici olarak görülen bulanık görme sorunları, birkaç haftalık süreçte normalden fazla gözyaşını akıtmak veya uyuma esnasında gözlerinizi kapatırken sorun yaşamanız da bu riskler arasında yer almaktadır. Göz yapısında meydana gelen şişliklerin azalmasıyla birlikte bu tür sorunların yok olacağını belirtiyoruz.

Son Güncelleme Ağustos 2, 2023 Editör Bilgisi:[email protected]
Destek
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?