Apex Clinic

Tüp Mide (Gastrik Sleeve)

Tüp Mide (Gastrik Sleeve) çok yaygın bir kilo verme ameliyatıdır. Daha büyük kısmı çıkararak midenin boyutunu küçültmeyi içerir. Bu ameliyat, hastanın çok daha az gıda alımı ile daha tok hissetmesini sağlar. Tüp Mide geri dönüşü olmayan bir işlem olduğundan, saygın kliniklere danışmanız ve sorunlarınız için doğru işlem olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Tüp mide ameliyatı olmak yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmenize yol açar.

gastrik bypass

Tüp Mide (Gastrik Sleeve) Nedir?

Tüp mide ameliyatı, hastaların açlıklarını daha kısa sürede giderebilmeleri için midenin %80’inin çıkarılması işlemidir. Operasyon Laparoskopik olarak yapılır, yani her şey sadece birkaç kesi ile yapılır. Cerrahlar genel anestezi altında tüp mide ameliyatı yaparlar, bu nedenle hasta operasyon sırasında hiçbir şey hissetmez.

Tüp Mide  Kimler İçin Uygundur?

Mide operasyonlarının popüler hale gelmesiyle çoğu hasta, sorunlarını sağlık uzmanlarına anlatmak yerine tüp mide ameliyatı istemektedir. Bir hastanın gerçekten Tüp Mide operasyonuna ihtiyacı olup olmadığına veya sorunlarının alternatif bir tedavi ile ortadan kalkıp kalkmayacağına bir uzmanla karar vermek en iyisidir. Bir hastanın tüp mide ameliyatına uygun olabilmesi için BMI’sinin 30’un üzerinde olması gerekir. Bu hastalarda genellikle fazla kilolardan dolayı eklem sorunları, kolesterol, nabız düzensizlikleri vb. ek sağlık sorunları olur.

Tüp Mide İçin Vücudunuzu Nasıl Hazırlarsınız?

Tüp mide ameliyatı olmak istiyorsanız vücudunuzu hazırlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Ameliyat gününden bir hafta önce yağlı ve abur cubur yemekten kaçınmak en iyisidir. Daha kolay sindirim ve temizlik için diyetinize daha fazla sıvı eklemek daha iyidir. Düzenli olarak sigara veya alkol kullanıyorsanız, ameliyattan yaklaşık bir hafta önce ara verin.

İyileşme Süresi ve Prosedürü

Daha kolay ve sorunsuz bir iyileşme için hatırlanması gereken birkaç şey var. Kilo verme ameliyatından tamamen kurtulmak bir yıl kadar sürebilir. Bu sizi hiç korkutmasın. İyileşme, sağlıklı bir kiloya inmeyi ve bu durumu sürdürmek için yeni bir yaşam tarzı oluşturmayı içerir. Hastalar operasyondan sadece birkaç gün sonra günlük rutinlerine geri dönerler. Vücuda iyileşmesi için biraz zaman vermek önemlidir çünkü laparoskopik bir ameliyat olmasına rağmen vücut yine de ameliyatın şokunu yaşar. Hastane personelinin hastayı her zaman düzenli olarak kontrol edebilmesi için ilk 2-3 geceyi hastanede geçirmesi beklenir. Hastalar hastaneden taburcu olduklarında evlerinde bir veya iki hafta istirahat etmeleri ve ardından işlerine geri dönmeleri tavsiye edilir. İşleri fiziksel emek içeriyorsa, biraz daha beklemeleri gerekebilir.

Son Güncelleme Ağustos 2, 2023 Editör Bilgisi:[email protected]
Destek
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?