mommy makeover nedir

Mommy Makeover (Annelik Estetiği) Nedir?

Doğum ve emzirme dönemleri kadınlar için değişme dönemidir. Kadınlar için en özel ve en güzel zamanlarından biri olan bu dönemlerde kadınların vücudunda büyük değişimler görülmektedir. Bu değişimler sonucunda kadınların rahatsız oldukları pek çok şey bulunabilir. Bu nedenle kadınlar arasında mommy makeover diğer ismi ile anne estetiği sıklıkla araştırılmaktadır.

Kadınlar doğum yaptıktan sonra ve emzirme döneminde sonra vücudunda farklı değişimler görülmektedir. Doğum ve emzirme sonrasında görülen en belirgin değişimler meme dokusunda yaşanan boşalmaya bağlı olarak gevşeme ve sarkma, karın altı bölgesindeki çatlak oluşumu ve deri bölgesindeki gevşemeler olmaktadır. Bu nedenle kadınlar arasında mommy makeover nedir sorusu sıklıkla sorulmaya başlanmaktadır.

Mommy Makeover kadınların emzirme ve doğum sonrasında tüm vücuttaki değişimlerin düzeltilmesi amacı ile gerçekleştirilen operasyonlardır. Bazı durumlarda mini karın germe bazı durumlarda ise karın germe uygulamaları ve içi boşalmış gevşemiş meme dokusunun eski hacmine kavuşturulması ve meme dikleştirme operasyonlarının beraber yapıldığı operasyonlar olarak açıklanmaktadır. Bu nedenle annelik estetiğinin kombine olarak gerçekleştirilen bir işlem olduğunu söylemek mümkündür.

Mommy Makeover Neden Yapılmaktadır?

Mommy Makeover olarak bilinen annelik estetiği kadınlarda doğum ve emzirme dönemi sonrasında vücutta yaşanan olumsuz değişimlerin ortadan kaldırılması amacı ile yapılan bir uygulamadır. Vücut yapısına bakıldığı zaman her kadında farklı olduğu söylenebilir. Doğum sonrası da her annenin vücudunda oluşacak deformasyon ve değişimler de birbirinden farklıdır. Bu nedenle bu estetik operasyonları da vücuda özel işlemler sonrasında deformasyonun ortadan kaldırılması ve vücudun yeniden şekillendirilmesi amacı ile gerçekleşmektedir.

Annelik Estetiği Hangi Durumlarda Kimlere Yapılır?

 Annelik estetiğine en uygun adaylar doğum üzerinden en az 6 ay geçmiş kadınlar ve bebekleri sütten kesilmiş kişiler olmaktadır. Doğumdan sonraki 6 ay süreç içerisinde vücudun kendisini yenilemesi ve iyileşmesi gerekir. Bu sebeple meme operasyonlarının da emzirme döneminden sonra yapılması gerekir.

Bununla beraber annelik estetiğinin artık çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kişilerin düşünmesi önerilirken işlem sonrası tekrar hamilelik geçirmeyi düşünen kişiler için de uygun bir estetik operasyonu olabilmektedir. Fakat tekrar geçirilen hamilelik süreci ile beraber cilt ve karın kasları tekrar gerilerek onarıma ihtiyaç duyacaktır.

Bu estetik operasyonunun en önemli kriterlerinden birisi de hastanın operasyon için bir engelinin olmamasıdır. Anestezi almayı engelleyen durumlar veya düzenli bir şekilde kullanılan ilaçlar operasyonun gerçekleştirilmesini etkileyebilmektedir. Bununla beraber sigara kullanımı olan kişilerin bu operasyondan en az 3 hafta öncesinde sigarayı bırakması önerilmektedir. Sigara kullanılması operasyon sürecinin iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sigaranın bırakılması ağrıların azalmasına ve sürecin tamamlamasına kolaylık sağlamaktadır.

 Annelik Estetiği Türleri Nelerdir?

 Standart annelik estetiğinde uygulanan pek çok estetik türleri bulunmaktadır. Bu estetikler ve uygulama teknikleri şu şekildedir:

 – Meme Dikleştirme ve Büyütme: Annelik estetiğinin içerisinde en önemli unsur olmaktadır. Çünkü emzirme dönemi sonrasında göğüslerde sarkmalar oluşmaktadır. İşlem göğüs içerisine silikon protez yerleştirilmesi ve bir takım cilt yumuşak doku çıkarılması işlemlerinin kombinasyonları ile gerçekleşir.

 – Karın Germe: Karın bölgesinde oluşan fazla yağı almak ve daha sıkı bir karına ulaşmak için uygulanan işlemdir. Bu işlem ile daha düz bir karına ve ince bir vücuda ulaşmak mümkündür. Bikini çizgisinden uygulanan kesi yardımı ile üst taraftaki deri çekilerek sıkılaştırılmaktadır.

 – Liposuction: Yağ alma işlemi olan liposuction tüp ve kanüller yardımı ile karın, basen, sırt ve kol gibi fazla yağ bulunan bölgelerdeki yağların alınması işlemi olmaktadır. Bu işlem karın germe operasyonundan önce uygulanır.

 – Labioplasti: Doğum sonrası gevşeyen iç vajina dudakları pek çok kadın için rahatsız edici bir durumdur. Estetik görünüm kaygısının yanı sıra iç dudakların gevşemesi, uzaması ve dış dudaklardan daha uzun olması hassas bölgenin günlük yaşamı da olumsuz etkilemektedir.

Annelik Estetiği Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Annelik estetiğinden en az 3 hafta öncesine kadar aspirin kullanılmamış olması gerekir. Ayrıca sigara kullanan kişilerin de sigara tüketimini bırakması gerekir. Ameliyattan bir hafta öncesinde kan sulandırıcı etkisi bulunan ilaçlardan veya maddelerden uzak durulması çok önemlidir. Kabızlığa sebep olacak gıdalarında tüketilmemesi önerilmektedir.

Estetik ameliyatı sonrasında ise hastaya karın korsesi giydirilmektedir. Operasyon sonrası yaklaşık 4 saat sonra beslenerek hasta ayağa kaldırılmalıdır. Dikişleri korumak için 5 gün kadar yürümemeye dikkat etmek gerekir. Hastalar direnler çıkarıldıktan sonra banyo yapabilmekte, ameliyat sonrası birkaç hafta sonra ise gündelik yaşamlarına geri dönmektedir.

Son Güncelleme Eylül 9, 2022 Editör Bilgisi:[email protected]

Editör Bilgisi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?