tüp mide operasyonu nedir, tüp mide fiyatı

Tüp Mide Operasyonu

Tüp mide operasyonları günümüzde en yaygın yapılan ve merak edilen uygulamalardan biridir. Mide küçültme operasyonu olarak da bilinen tip mide ameliyatı genellikle yüksek kilolu ve obez sınırına gelmiş kişilere uygulanmaktadır. Midenin belirli bir kısmının alınması ile gerçekleşen bu işlem sonunda kişiler daha az yemeye başlamaktadır.

Merak edilen mide küçültme ameliyatı hakkında uzmanlar bu operasyonu tamamen kişiye olan uygunluğa göre karar vermektedir. Ameliyat olmaya uygun olmayan kişiler kesinlikle tüp mide ameliyatı olamazlar. Gıda emilimini büyük oranda azaltma etkisi bulunan tüp mide ameliyatları, besinlerin daha az porsiyonlarda tüketilmesine yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda iştahın azalması ve daha sağlıklı bir beslenme düzenine geçilmesi de tüp mide ameliyatı ile mümkün hale gelmektedir. Kişiden kişiye değişen ameliyat süresi ile beraber ortalama 1 buçuk saat kadar operasyon devam etmektedir. Tüm mide küçültme ameliyatı fiyatı için kişiler öncesinde muayene olmaktadır. Ameliyat sonunda riski en aza indirmek için kişi üzerinde gerekli tüm tetkikler yapılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılmaktadır?

Tüp mide ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler için uzmanlar ilk olarak gerekli incelemeleri ve muayeneleri tamamlamaktadır. Bunu için vücut kitle indeks hesaplamaları ile beraber tüm ölçümler yapılmaktadır. Yapılan ölçümler ile beraber kişinin sağlığını riske atacak bir durum ortaya çıkarsa ameliyata karar verilir.

 Aynı zamanda obez riski bulunan ya da sınıra yaklaşmış kişiler için de tüp mide ameliyatı uygun görülmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan kişiler için uygulanmaktadır. Diyabet rahatsızlığı bulunan kişiler için de kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olan operasyonlardandır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Hastayı Bekleyen Durumlar Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonunda hastalar kendilerine çok dikkat etmeli ve beslenme düzenini oluşturmalıdır. Bunun için diyetisyen ile çalışma yapılması kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam için mutlaka ameliyat sonunda yaşam kalitesini arttıracak spor ve egzersizler hayata dahil edilmelidir.

Ameliyat sonunda kişi birkaç gün ağrı yaşayabilir. Kısa sürede ve hızlı toparlanma sağlamak isteyen kişiler için doğru bakım ve özenli bakım şarttır. Daha çok sıvı ağırlıklı beslenilmesi ve yemekler ile beraber sıvı tüketilmemesi önerilmektedir.

Ameliyat Sonunda Kişi Ne Zaman Normale Döner?

 Tüp mide ameliyatı olan kişiler zamanla normal hayatlarına geri dönmeye başlamaktadır. Bunun temel noktası ise kişinin kendisine iyi bakmasıdır. Beslenme düzenine dikkat etmeli ve verilen vitaminlerin düzenli olarak alınması gerekmektedir. Kişiler hayatına egzersiz ve sporu dahil etmeli ve kilo verme hızını bu şekilde arttırmalıdır.

Böylelikle normal yaşam kalitesine ulaşmak mümkündür. Ağrı kesiciler kişinin ameliyat sonrasında yaşadığı ağrıyı azaltmaktadır. Aynı zamanda şişkinlik ve ödem gibi sıkıntıların giderilmesi adına su tüketiminin oranına da dikkat edilmelidir.

Tüp Mide Operasyonları Sonunda Ne Kadar Kilo Verilir?

Tüp mide operasyonlarından sonra pek çok hasta ne kadar sürede kilo vereceğini merak etmektedir. Verilen kilo miktarı tamamen kişiye bağlıdır. Kişinin beslenme oranının normal seviyeye düşürülmesi, karbonhidrat ve yağlı besinlerden uzak durulması, şeker tüketiminin sıfıra indirilmesi bu aşamada en büyük etkenlerden biridir.

Aynı zamanda ameliyat sonunda spor ya da düzenli yürüyüş yapılması da kilo verme süresini hızlandırmaktadır. Toplamda birkaç yıl içerisinde kilonun % 60 oranı verilmektedir. Ameliyat sonunda hızlı bir kilo verme süreci başlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Tekrar Kilo Almak Mümkün mü?

Tüp mide ameliyatı sonrasında tekrar kilo almak riskli bir durumdur. Fakat tekrar kilo almak mümkündür. Nadir görülen bir durum olsa dahi tekrar kilo almak ve obez seviyesine ulaşmak gerçekleşebilecek durumlardan biri olarak gösterilmektedir. Bu nedenle besinlerin tüketim oranlarına ve içeriğine mutlaka dikkat edilmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonunda tekrar kilo almak farklı sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Bu sebeple düzenli ve sağlıklı besin tüketimi önerilmektedir. Bunun için diyetisyen ve psikolog yardımları mutlaka alınmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatlarında risk oranları ve bu risklerin enler olacağı merak edilen konulardan biridir. Her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatlarında da düşük bir risk söz konusudur. Uzman kişiler tarafından yapılan ameliyatlarda bu risk en aza indirilmektedir. Kişi aksine daha sağlıklı bir yaşam sürmektedir.

Son Güncelleme Kasım 23, 2022 Editör Bilgisi:[email protected]

Editör Bilgisi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?